Źródła: – badania własne – dp

Źródła: – badania własne – dp

W trakcie trwającej ponad rok rywalizacji o przychylność giganta handlowego wiele miast, stanów i hrabstw w Ameryce Północnej zgłosiło się i przelicytowało się swoimi ofertami.

To najpopularniejsze produkty na Amazon
Seria zdjęć składająca się z 11 zdjęć

Amazon ostatecznie zdecydował się w listopadzie na utworzenie po około 25 000 miejsc pracy w Nowym Jorku i Arlington w Wirginii, niedaleko stolicy Waszyngtonu. W Nowym Jorku Amazon liczył na ulgi podatkowe w wysokości prawie trzech miliardów dolarów na szczycie – w zamian obiecał ożywienie lokalnej gospodarki i inwestycje w wysokości 2,5 miliarda dolarów.

Jednak niektórym politykom i lokalnym grupom nie podobał się Amazon jako nowy sąsiad, a zobowiązania podatkowe wobec firmy również okazały się wygórowane. Jedną z obaw było to, że tysiące bardzo dobrze opłacanych pracowników technicznych podskoczyłyby w zawrotnym tempie w tym regionie, szczególnie na rynku nieruchomości. W środę odbyło się spotkanie przedstawicieli Amazona i krytycznie nastawionych związków zawodowych – napisali "New York Times".

W międzyczasie projekt w Wirginii powinien zostać przyspieszony, ogłosił Amazon. Obecnie nie ma planów ponownego rozpoczęcia wyszukiwania innej lokalizacji. Amazon zatrudnia już ponad 5000 osób w Nowym Jorku i liczba ta będzie nadal rosnąć.

Powód podziału "druga siedziba" Głównym problemem w dwóch lokalizacjach było znalezienie wystarczającej liczby odpowiedniego personelu technicznego. Ponadto pojawiły się obawy, że planowana rozbudowa, która prawdopodobnie wiązać się będzie z dużym napływem pracowników, może przytłoczyć pojedynczą lokalizację i jej infrastrukturę.

Amazon prowadził poszukiwania z rozgłosem od września 2017 roku i wywołał poruszenie. Grupa amerykańska, która ostatnio zatrudniała około 613 300 pracowników, otrzymała 238 wniosków. Niektórzy kandydaci naprawdę ciężko pracowali – Jeff Bezos dostał ogromny kaktus z Tucson w Arizonie i Nowym Jorku, opuścił Empire State Building w "Amazon Orange" lśnić, a przedmieście Atlanty, Stonecrest, chciało nawet mieć część miasta "Miasto Amazon" Przemianować.

Tajemnicze paczki: Amazon nie wysyła towarów, które nie zostały zamówione. Prawdziwy twórca zysków: To jest najbardziej udany produkt Amazona.

W styczniu 2018 r. Grupa przedstawiła 20 najbardziej obiecujących kandydatów, w tym Nowy Jork, Chicago, Los Angeles i Toronto. Duża liczba aplikacji dała również Amazonowi wgląd w lokalne warunki w wielu miastach Ameryki Północnej. Czasami są to cenne dane, które Amazon może wykorzystać dla siebie.

Wykorzystane źródła: agencja informacyjna dpa

Od lat pieniądze oszczędzających są raczej skąpe. Podczas gdy konserwatywne strategie inwestycyjne prawie nic nie dają, ceny akcji i nieruchomości wciąż pną się na nowe wyżyny. Jak polityka stóp procentowych EBC wpływa na rynki pieniężne i kapitałowe oraz jaki ma to wpływ na Twoje konto oszczędnościowe lub emeryturę.

Punktem wyjścia polityki stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego (EBC) jest rozwój gospodarczy w strefie euro. Gospodarka powinna być ożywiona, ale poziom cen powinien być stabilny, a inflacja na określonym poziomie. Aby zbliżyć się do tego celu, stopy procentowe można podnieść lub obniżyć.

W tym celu EBC dysponuje trzema instrumentami: główną stopą refinansowania – zwaną potocznie stopą bazową, stopą depozytową i krańcową stopą kredytową. Określają warunki, na jakich banki komercyjne mogą albo pozyskiwać pieniądze od banków centralnych, albo je inwestować. W ten sposób pełnią funkcję orientacyjną dla rynków pieniężnych i pośrednio kontrolują rynki kapitałowe, tj. Ceny obligacji, ceny akcji, ale także ceny nieruchomości i kurs euro. (Czytaj więcej: Instrumenty stopy procentowej banku centralnego).

Jakie są skutki podniesienia lub obniżenia podstawowej stopy procentowej?

Wzrost stopy procentowej: Podwyższenie podstawowej stopy procentowej wskazuje drogę do restrykcyjnej, czyli restrykcyjnej polityki pieniężnej. Jeśli sytuacja gospodarcza jest zwykle dobra, celem jest przeciwdziałanie zbyt szybkiemu wzrostowi inflacji. Podwyższenie stóp procentowych zwiększa oprocentowanie kredytów, co oznacza, że ​​pożyczanie pieniędzy staje się droższe. Z drugiej strony rosną oprocentowanie kredytu, a oszczędzający dostają więcej pieniędzy. W przeciwieństwie do akcji, na rynkach kapitałowych jest większy popyt na obligacje.

Obniżka stawki: Obniżając główną stopę procentową, EBC prowadzi ekspansywną politykę pieniężną. Pożyczanie pieniędzy z banku centralnego staje się tańsze. Znajduje to również odzwierciedlenie w warunkach kredytowych banków. Celem jest stworzenie zachęty inwestycyjnej dla przedsiębiorstw i zachęcenie konsumentów do konsumpcji w formie kredytów konsumenckich, a tym samym pobudzenie gospodarki. Z drugiej strony, gdy kredyty stają się tańsze, oprocentowanie kredytów spada.https://yourpillstore.com/pl/idealica/ Oszczędzający dostają mniej za swoją inwestycję. Ponieważ obligacje prawie nic nie dają, inwestorzy coraz częściej inwestują na giełdzie lub w nieruchomości.

Jakie niebezpieczeństwa czają się w tanich pieniądzach?

Banki centralne od lat starają się ożywić gospodarkę tanim pieniądzem i jednocześnie napędzać inflację. Jednak w dłuższej perspektywie bardzo luźna polityka pieniężna niesie ze sobą ryzyko zakłóceń na rynkach finansowych: na przykład na rynku akcji lub nieruchomości mogą tworzyć się bańki, gdy ceny osiągają zdrowy poziom. Ekonomiści od jakiegoś czasu ostrzegają EBC, aby pozostawił kurs otwartych zamków pieniężnych.

Co to są ujemne odsetki i co oznaczają dla mojego konta oszczędnościowego?

Pojęcie „negatywne zainteresowanie” również od jakiegoś czasu krąży wokół tematu. Na przykład niektóre banki wprowadziły już ujemne stopy procentowe dla swoich inwestycji finansowych dla firm lub oszczędzających z wyższymi oszczędnościami. Ale co to właściwie jest: negatywne zainteresowanie?

Banki komercyjne muszą obecnie płacić ujemną stopę procentową w wysokości 0,40 procent, gdy parkują pieniądze w EBC. Chociaż EBC chciałby zachęcić banki do zwiększenia akcji kredytowej, rozważają one przerzucenie tej kwoty – zwanej również odsetkami karnymi – na swoich klientów. To z kolei ma na celu zwiększenie zachęt dla klientów banków, aby woleli wydawać swoje pieniądze zamiast trzymać je na koncie oszczędnościowym.

Ten krok nie dotyczy jeszcze małych oszczędzających. Ale wydaje się, że to tylko kwestia czasu, zanim od oszczędności małych inwestorów zostaną naliczone tzw. Odsetki karne. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Bundesbank i nadzór finansowy BaFin, co dwunasta instytucja chce w przyszłości naliczać ujemne oprocentowanie depozytów klientów prywatnych. Ponieważ banki tracą dochody z powodu niskich stóp procentowych, przerzucają koszty na swoich klientów i obracają śrubę opłat. W przyszłości jeden lub drugi oszczędzający zostanie również skonfrontowany z odsetkami karnymi od swoich oszczędności.

Jakie konsekwencje ma polityka stóp procentowych EBC dla rachunków oszczędnościowych i pieniądza jednodniowego?

Inwestorzy i oszczędzający powinni mieć oko na wszystkie trzy stopy procentowe. Podczas gdy główna stopa procentowa wskazuje kierunek polityki pieniężnej, krańcowa stopa kredytowa (górna granica) i depozyt (dolna granica) pokazują korytarz, w którym przemieszcza się np. Pieniądz overnight. Dzięki takiej orientacji inwestorzy mogą oceniać i porównywać oferty banków.

Ogólnie rzecz biorąc, oszczędzający nadal muszą znosić nędzne lub zerowe stopy procentowe za pieniądze na noc, rachunki oszczędnościowe itp. Ale to nie wszystko: od kiedy minęły już od jakiegoś czasu czasy bliskiej zeru inflacji, oszczędzający tracą nawet pieniądze na równowagę. W Niemczech roczna inflacja wyniosła 1,7 proc. W grudniu 2017 r., Średnio w UE 1,4 proc.

Zasadnicza korekta kursu nie jest oczekiwana przez długi czas, pomimo poprawiającej się gospodarki w Europie. Zmiana stóp procentowych, choćby nieśmiała, nie jest spodziewana przed 2019 rokiem. Ale nawet wtedy miną lata, zanim podwyżka stóp rzeczywiście dotknie konto oszczędnościowe. Bo nawet wtedy: inflacja zjada odsetki.

Czy zabezpieczenie emerytalne jest zagrożone?

Utrzymująca się faza niskich stóp procentowych zrywa również luki w klasycznych mechanizmach zabezpieczenia emerytalnego. Konserwatywne strategie inwestycyjne, które powinny służyć budowaniu długoterminowego bogactwa, prawie nic nie dają. Należy tu wspomnieć m.in. o obligacjach oszczędnościowych, funduszach obligacyjnych czy ubezpieczeniach na życie.

Zakłady ubezpieczeń na życie muszą przestrzegać obiecanej stopy procentowej, gwarantowanej stopy procentowej, która jednak była coraz bardziej tłumiona w czasach kryzysu finansowego i niskich stóp procentowych. Podczas gdy gwarantowane oprocentowanie przy wykupywaniu ubezpieczenia na życie w 1997 r. Wynosiło 4%, dwadzieścia lat później nowi klienci otrzymują tylko 0,9%. Jedno wydaje się jasne: właściciele starych umów o wysokim oprocentowaniu nie powinni być przekonani przez swojego dostawcę do rozwiązania umowy. A młodzi będą musieli w przyszłości podejmować większe ryzyko na rynkach kapitałowych lub po prostu wydawać swoje pieniądze.

Polityka pieniężna banku centralnego: Jak EBC wyznacza kurs stóp procentowych Rozwój stóp procentowych w USA i Europie: niemieccy inwestorzy muszą “ całkowicie przemyśleć ” Zwolennicy konsumentów przeważają, jeśli chodzi o ujemne stopy procentowe: Werdykt: Mali inwestorzy muszą płacić (nie) ujemne stopy procentowe Inwestowanie pieniędzy: jakie to rozsądne plan oszczędzania na akcjach?

Źródła: – badania własne – dpa

Nawet regulowane wyjście z UE wiąże się z wysokimi kosztami dla brytyjskiej gospodarki. Kraj pogrąża się nie tylko w głębokim śnie – niepewność wysysa z niego substancję.

Bójka o Brexit nie chce zakończyć się dobre trzy miesiące przed planowanym przez Brytyjczyków opuszczeniem UE. Szanse, że premier Theresa May doprowadzi do porozumienia wynegocjowanego z Brukselą za pośrednictwem parlamentu, są uważane za niewielkie.

To koszmar dla gospodarki po obu stronach kanału La Manche. Od dwóch i pół roku nie ma pewności, dokąd to zmierza. Mimo uprzejmych pozytywnych reakcji na porozumienie majowe o wyjściu, dotychczas uzgodniona umowa nie pozwala firmom odetchnąć – niepewność tylko by się pogłębiła.

Niedawny e-mail, który przypadkowo wyciekł do prasy z największego brytyjskiego stowarzyszenia biznesowego, CBI, ujawnił niepokój. "To nie jest dobry interes"- napisała do swojej koleżanki ekspertka ds. brexitu Nicole Sykes. Otchłań uniemożliwia większe inwestycje.

Wciąż nieuniknione niebezpieczeństwo Brexitu bez porozumienia zmusza wielu producentów i handlowców do gromadzenia zapasów i sporządzania planów awaryjnych. To kosztuje i ogranicza możliwości. Dotyczy to również firm niemieckich.

Brexit już teraz ma negatywne skutki

Bosch odroczył na przykład inwestycję 39 milionów euro (35 milionów funtów) w budowę nowej brytyjskiej siedziby regionalnej, powiedział rzecznik. W październiku 80 procent brytyjskich firm stwierdziło w dużym badaniu CBI, że Brexit miał negatywny wpływ na ich decyzje inwestycyjne.

W wielu przypadkach przełożenie może oznaczać zawieszenie. "W przypadku wielu inwestycji pociąg prawdopodobnie już odjechał"mówi Ulrich Hoppe, dyrektor generalny Brytyjsko-Niemieckiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Londynie. "Pewne rzeczy, które być może będę w stanie zrobić gdzie indziej, w już przewidywalnym stabilnym środowisku regulacyjnym, którym zajmuję się teraz gdzie indziej."

Istnieje ryzyko dodatkowych obciążeń w wysokości miliardów euro

W przypadku nieuregulowanego Brexitu Niemiecka Izba Handlowo-Przemysłowa (DIHK) spodziewa się do 10 milionów dodatkowych zgłoszeń celnych rocznie i ponad 200 milionów euro dodatkowych kosztów dla samych niemieckich firm z powodu tej biurokracji celnej. "Rzeczywiste cła nadal mogłyby zostać dodane: tylko niemiecki eksport samochodów mógłby wtedy napotkać dodatkowe obciążenia w wysokości około dwóch miliardów euro rocznie."

Władze Wielkiej Brytanii nie są przygotowane, aby zapobiec chaosowi w Dover, gdy wymagane są zgłoszenia celne i kontrole. "W grę wchodzi produkcja just in time i łańcuchy dostaw", ostrzega prezes DIHK Eric Schweitzer.

Niejasna sytuacja w Brexicie prowadzi do ogromnej niepewności wśród firm – w coraz bardziej niestabilnym otoczeniu gospodarczym. "To ma konkretne skutki. Ponieważ nie ma jasności, firmy nie mogą tak naprawdę przygotować się na Brexit. Są do niego dołączone całe łańcuchy wartości."

Producenci samochodów są poważnie dotknięci

Eksperci obawiają się, że wrażliwe towary, takie jak żywność i leki, mogą stać się bezużyteczne w drodze. W rezultacie magazyny – zwłaszcza chłodzone i mrożone – w Wielkiej Brytanii pękają w szwach. Wszystko jest zarezerwowane, ostrzega szef Federacji ds. Żywności i Napojów (FDF), Ian Wright, przed komisją parlamentarną pod koniec listopada.

Producenci samochodów są już bardzo dotknięci bójką związaną z Brexitem. Według sondażu przeprowadzonego przez brytyjskie stowarzyszenie branżowe SMMT, połowa członków już cierpiała z powodu niepewności. Trzeci odroczył lub odwołał inwestycje krajowe. Dziesięć procent stwierdziło, że przeniosło moce produkcyjne za granicę lub zmniejszyło liczbę pracowników.

BMW ogłosiło, że odłoży planowaną przerwę w produkcji w swojej mini fabryce w Oksfordzie do natychmiastowego opuszczenia UE 29 marca. Jaguar Land Rover podjął środki, takie jak praca krótkoterminowa i zwolnienia z pracy, aby złagodzić spadek popytu.

Brexit zagraża brytyjskiej sile gospodarczej

Rząd przyznaje teraz, że Brexit – bez względu na to, jak ostatecznie będzie wyglądał – zaszkodzi gospodarce. O rzekomym prawie się nie mówi "Dywidenda z Brexitu" – 350 milionów funtów tygodniowo, które działacz Brexitu Boris Johnson wydrukował na boku czerwonego autobusu i które powinno przynieść korzyści państwowej służbie zdrowia NHS.

Zamiast tego Brexit już kosztuje brytyjskie organy podatkowe twardą gotówkę. Według najnowszych szacunków niepewność podczas trudnych negocjacji sprawiła, że ​​siła gospodarcza kraju jest o 2% niższa niż byłaby od referendum w 2016 roku. Pewien ośrodek analityczny oszacował szkody poniesione przez kanclerza skarbu na 500 milionów funtów tygodniowo w okresie letnim.

Bez planu B: maj walczy o poparcie dla kursu Brexit Ogłoszenie wotum zaufania: lider Partii Pracy Corbyn chce przedstawić Theresę May"Najgorsza jest niepewność": Oto jak Niemiec przeżywa Brexit w Londynie

Prestiżowy Narodowy Instytut Badań Ekonomicznych i Społecznych (NIESR) przewiduje, że wyniki gospodarcze Wielkiej Brytanii w 2030 r. Będą o 4% niższe niż bez wyjścia.

Share:

TOP

X