Zamiast A +++, A ++, A +, A, B, C i D w przyszłości będzie po prostu nazywać się A, B, C, D, E, F i G

Zamiast A +++, A ++, A +, A, B, C i D w przyszłości będzie po prostu nazywać się A, B, C, D, E, F i G

Niezliczone rządy i firmy postanowiły w tym roku nie wytwarzać więcej emisji w ciągu dwudziestu, trzydziestu, a nawet czterdziestu lat, niż mogą w naturalny sposób naprawić. Ale każdy, kto nadal inwestuje w elektrownie węglowe lub konwencjonalne piece stalowe, które zostaną zbudowane jeszcze w połowie tego wieku, czyni te cele bezwartościowymi. Zamiast tego osoby odpowiedzialne nadal odkładają niezbędne decyzje swoim następcom 25 lat po pierwszej Światowej Konferencji Klimatycznej – tak jak w praktyce. 

Również w tym roku natura wyjaśniła nam, dokąd prowadzi ta polityka. Świat, który dzięki naszej działalności już rozgrzaliśmy o więcej niż jeden stopień w porównaniu z epoką przedindustrialną, od dawna zabija ludzi. Czy pamiętasz pożary lasów w Australii, które oprócz trzech miliardów zwierząt (powtarzam: trzech miliardów zwierząt) zabiły także dziesiątki ludzi? To był dopiero początek tego kryzysowego roku. Następnie przeszliśmy przez pożary w Kalifornii, powodzie w dużych częściach Chin, burze tropikalne w Ameryce Środkowej i susze w całej Europie. I chociaż większość ludzi w tym kraju uważa, że ​​kryzys klimatyczny w ogóle ich nie dotknie, w Niemczech z powodu upałów każdego roku umiera też tysiące osób powyżej 65 roku życia.

Po maratonie negocjacyjnym: porozumienie UE w sprawie bardziej rygorystycznego celu klimatycznego na 2030 r. Globalne ocieplenie o trzy stopnie: ONZ ostrzega przed załamaniem klimatu Emisje znacznie spadły: pandemia koronacyjna ogranicza emisje CO2

Aby dzisiejsze konsekwencje nie zakończyły się katastrofą klimatyczną, musimy drastycznie zmniejszyć emisje w nadchodzących latach. Jedno jest pewne: politycy podejmą niezbędne kroki tylko wtedy, gdy będzie presja ze strony wszystkich grup społecznych. Więc to od nas wszystkich zależy, czy ich do tego zmusimy.

Poglądy wyrażone w artykułach gościnnych odzwierciedlają opinie autorów i niekoniecznie odpowiadają opiniom redaktorów t-online.</i

Najbardziej wyraźne odchylenia temperatur stwierdzono na Alasce, w dużych częściach USA, ale także w Europie Północnej. Wartości z Antarktydy są szczególnie dramatyczne.

Według amerykańskiej agencji klimatycznej NOAA listopad ubiegły był drugim najcieplejszym na świecie od czasu rozpoczęcia rekordów w 1880 roku. Według NOAA temperatura wynosiła około 0,97 stopnia Celsjusza powyżej średniej z XX wieku wynoszącej 12,9 stopnia.

Według tego cieplejszy był tylko listopad 2015 r., Kiedy temperatury były o 1,01 stopnia wyższe. Wszystkie dziesięć najcieplejszych listopada odnotowano od 2004 r., A pięć najcieplejszych od 2013 r.

Skala kryzysu klimatycznego: “ wieczny lód ” topi się tak dramatycznie Pięć lat porozumienia paryskiego: kryzys klimatyczny zagraża bezpieczeństwu w Niemczech Pożary lasów i śmierć z powodu ciepła: dlaczego dane docelowe nie są przydatne do ochrony klimatu

NOAA odnotowała najbardziej znaczące odchylenia temperatury na Alasce, dużych częściach USA, Europie Północnej, Azji Północnej i Australii. Na zachodniej Antarktydzie temperatury były o 3,0 stopnie Celsjusza wyższe od średniej.

Wykorzystane źródła: agencja informacyjna dpa

Ziemia staje się coraz cieplejsza, a zasoby stają się coraz rzadsze. Dlatego potrzebne są zrównoważone działania – ze strony polityki, biznesu i każdego człowieka. Co się stanie w tym kierunku w 2021 roku.

Przegląd

Zakaz plastiku jednorazowego użytku Nowe wytyczne dla funduszy inwestycyjnych Cena CO2 za energię i transport Dopłata EEG Podatek mobilny Nowe klasy efektywności energetycznej Nowa strategia zrównoważonego rozwoju Vodafone i Telefónica stawiają na ekologię

Zegar tyka: jeśli będziemy postępować tak jak poprzednio, mamy kolejne 25 lat na ograniczenie wzrostu temperatury na ziemi do 2 stopni Celsjusza. Pozostało tylko siedem lat do osiągnięcia celu 1,5 stopnia w porozumieniu klimatycznym z Paryża. Czas więc działać.

Nasz przegląd pokazuje, jakie środki wejdą w życie w Niemczech i w całej UE w 2021 r. W celu ograniczenia emisji CO2.

Zakaz używania plastiku jednorazowego użytku

Od decyzji do wdrożenia minęły trzy lata, teraz wreszcie nadchodzi: zakaz jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Od 3 lipca 2021 r. Niektóre produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych nie będą już dozwolone w całej UE. Należą do nich: waciki, sztućce, talerze, słomki, patyczki do mieszania czy patyczki do balonów. Zabronione są również kubki na napoje i pojemniki na żywność wykonane ze styropianu.

Ponieważ plastik jednorazowego użytku rozkłada się bardzo wolno, obecnie stanowi dużą część śmieci morskich. To powinno się zmienić wraz z zakazem. Zamiast plastiku, konsumenci powinni sięgnąć po opakowania wielokrotnego użytku lub inne przyjazne dla środowiska alternatywy.

Ulga dla środowiska? Co naprawdę przynosi zakaz jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych

Nowe wytyczne dla funduszy inwestycyjnych

UE chce, aby sektor finansowy był bardziej odpowiedzialny za udział w przechodzeniu do zrównoważonej ery – na przykład poprzez przeznaczanie większej ilości pieniędzy na projekty dotyczące zrównoważonego rozwoju lub udzielanie pożyczek, które pomogą firmom uzyskać bardziej zrównoważoną pozycję.https://yourpillstore.com/pl/ Jednym z elementów jest to, że doradcy inwestycyjni powinni pytać swoich klientów, czy chcą inwestować swoje pieniądze w sposób zrównoważony.

Kryteria ESG: jak rozpoznać zrównoważoną inwestycję?

Ponadto informacje o zrównoważonym rozwoju mają być obowiązkowe w prospektach sprzedaży funduszy inwestycyjnych. Reguluje to unijne rozporządzenie w sprawie ujawniania informacji, które ma wejść w życie 10 marca 2021 r. Najprawdopodobniej jednak minie do początku 2022 r., Zanim zarządzający aktywami będą musieli wdrożyć rozporządzenie.

Inwestuj w sposób zrównoważony: jak dowiedzieć się, co robi twój bank z twoimi pieniędzmi. Miej czyste sumienie: czy rozdaję pieniądze, jeśli inwestuję w sposób zrównoważony?

Cena CO2 za energię i transport

Od stycznia firmy energetyczne i transportowe będą musiały płacić opłatę za każdą tonę emitowanego CO2. Ta cena CO2 ma podnieść ceny benzyny i oleju napędowego, a także oleju opałowego i gazu ziemnego – i to w coraz większym stopniu do 2025 r. Idea, która się za tym kryje: paliwa kopalne powinny stać się mniej atrakcyjne.

Aby złagodzić rosnące koszty społeczne, rząd zdecydował się przeznaczyć miliardy dolarów na pomoc – na przykład w przypadku opłaty za energię odnawialną (patrz następna sekcja), dodatku dla dojeżdżających do pracy i dotacji na ogrzewanie przyjazne dla klimatu.

Zmiany od 2021 r .: Oto, ile nowa ryczałtowa stawka za dojazd do pracy przyniesie Ci cenę CO2: ogrzewanie będzie o wiele droższe

Opłata EEG

W rzeczywistości dopłata za promowanie energii ekologicznej lub w skrócie dopłata EEG powinna wzrosnąć z nieco poniżej 6,8 centa do prawie 9,7 centa w 2021 roku. Ale tak się nie dzieje, ponieważ państwo interweniuje i ogranicza dopłatę do 6,5 centa. Jeszcze silniejszy w 2022 roku: do 6,0 centów. Jest to finansowane z jedenastu miliardów euro z budżetu federalnego i dochodów z ceny CO2.

Wydaje się, że nadzieja, że ​​ten pułap znacząco obniży cenę energii elektrycznej, nie opłaca się. Choć niektóre zakłady energetyczne ogłosiły obniżki cen na przełomie roku, inne chcą podwyższyć taryfy. Verivox policzył dotychczas 45 podstawowych dostawców, którzy chcą obniżyć cenę średnio o 1,8 procent. Jednocześnie jednak 42 podstawowych dostawców zgłosiło średni wzrost o 2,4 proc.

Dopłata EEG: to jest to, jaki ma wpływ na cenę energii elektrycznej

Check24 podaje nieco inne dane: według portalu porównawczego 59 podstawowych dostawców chce podnieść cenę energii elektrycznej na początku przyszłego roku lub zrobiło to już w ciągu ostatnich kilku tygodni. Średni wzrost cen wynosi 4,6 procent. Dla modelowego gospodarstwa domowego, które zużywa 5000 kilowatogodzin, oznacza to dodatkowe koszty w wysokości średnio 74 euro rocznie. 47 podstawowych dostawców zapowiedziało obniżkę ceny – średnio o 2,4 proc.

Reforma ustawy o odnawialnych źródłach energii powinna zostać zakończona do końca roku. Ale ważne punkty są nadal kontrowersyjne. Na przykład SPD chce jeszcze większej ekspansji energii wiatrowej i słonecznej.

Podatek drogowy

Od 2021 roku podatek samochodowy wzrośnie dla nowych samochodów o wysokim zużyciu paliwa. Ma to zachęcić obywateli do kupowania bardziej ekonomicznych samochodów. Nie dotyczy to już zarejestrowanych samochodów. W przyszłości podatek będzie bardziej ukierunkowany na to, ile CO2 emituje pojazd.

Według badania przeprowadzonego przez Forum Ekologiczno-Społecznej Gospodarki Rynkowej podatek od pojazdów wzrasta średnio o 15,80 euro rocznie – ale w przypadku wielu samochodów nic się nie zmienia. Reforma obejmuje również wydłużenie zwolnienia podatkowego dla pojazdów w pełni elektrycznych do 31 grudnia 2025 r.

Zwrot podatku 2020: Powinieneś znać te zmianyVAT, solówki: to wszystko zmieni się w styczniu

Nowe klasy efektywności energetycznej

Zamiast A +++, A ++, A +, A, B, C i D w przyszłości będzie po prostu nazywać się A, B, C, D, E, F i G. Klasy efektywności energetycznej urządzeń elektrycznych, takich jak lodówki, zmywarki, pralki i telewizory, zmienią się od marca 2021 roku. Ale nie tylko nazwa jest nowa, testerzy stosują również inne kryteria – oprócz zużycia energii, na przykład łatwość naprawy i zgodność ze środowiskiem.

Jest więc całkiem możliwe, że urządzenie, które wcześniej miało najlepszą klasę A +++, skończy dopiero w klasie E. W przyszłości tylko urządzenia, które są szczególnie wydajne, powinny otrzymać ocenę A.

Nowa strategia zrównoważonego rozwoju

Jak rolnictwo może stać się bardziej zrównoważone? Jak chronimy życie pod wodą? Jakie środki możemy podjąć, aby poprawić nasze współistnienie? Rząd federalny zadał obywatelom takie pytania w 2020 r., Aby odpowiedzi można było następnie uwzględnić w nowej strategii zrównoważonego rozwoju.

Strategia ma zostać przyjęta w pierwszej połowie 2021 roku i obejmuje następujące tematy:

Transformacja energetyczna i ochrona klimatu Gospodarka o obiegu zamkniętym Zrównoważone budownictwo i transformacja transportu Zrównoważone rolnictwo i systemy żywnościowe Środowisko wolne od zanieczyszczeń Dobrobyt człowieka i umiejętności, a także sprawiedliwość społeczna

Vodafone i Telefónica stają się bardziej ekologiczne

Niemieckie firmy telekomunikacyjne w coraz większym stopniu polegają na ekologicznej energii elektrycznej, aby obsługiwać swoje anteny, serwery i sklepy w sposób bardziej przyjazny dla klimatu. Tam, gdzie energia elektryczna nadal pochodzi z elektrowni węglowych, Vodafone chce to zrekompensować zakupem certyfikatów odnawialnych.

Odnoszą się one do elektrowni słonecznych, wiatrowych lub wodnych eksploatowanych gdzie indziej. W rezultacie zużycie energii elektrycznej przez Vodafone jest matematycznie całkowicie ekologiczne – retrospektywnie dla roku finansowego 2020/21, który rozpoczął się w kwietniu.

Konkurent Telefónica chce od początku 2021 roku kupować certyfikaty zielonej energii, które odnoszą się do skandynawskiej energetyki wodnej. W ten sposób Telefónica sprawiłaby, że również zużycie energii elektrycznej było całkowicie ekologiczne. W 2019 roku tzw. Szary udział nadal stanowił 16 proc. Zużycia energii elektrycznej przez Grupę i trend jest spadkowy.

Zużycie energii elektrycznej przez Telekom jest zielone od 2020 roku

Z drugiej strony Deutsche Telekom od początku 2020 r. Całkowicie pokrywa krajowe zużycie energii energią odnawialną i polega również na zakupie certyfikatów.

Dochód: płaca minimalna, zasiłek na dziecko, Hartz IV – w 2021 r. O wiele więcej, cena CO2, zakaz plastiku, budowanie zasiłku na dziecko: to się zmieni w 2021 r. Na życie, szczepienia środowiskowe i energetyczne, telewizja dziecięca, dodatkowa składka: to zmieni się w 2021 r. Dla zdrowia

Jednak taki handel dowodami nie jest bezsporny. Ekolodzy narzekają, na przykład, że CO2 jest nadal emitowany i że w sumie niewiele się zmienia. Z ich punktu widzenia energię elektryczną najlepiej byłoby pozyskiwać z lokalnych ekologicznych źródeł.

Wykorzystane źródła: agencja badawcza własna dpa Niemiecka strategia zrównoważonego rozwoju – dalszy rozwój 2021 dasinvestment. Inne źródła podają mniej źródeł

Konsumpcja i ochrona środowiska nie mogą iść w parze – czy też mogą? Zostało to omówione w trzecim numerze #WWFthink. Tutaj możesz zobaczyć najważniejsze informacje z nowego odcinka.

Największe grzechy opakowaniowe
Seria zdjęć składająca się z 12 zdjęć

Czy w Internecie, czy na ulicach handlowych, wszędzie będziemy oferować zniżki, "Sprzedaż"- Zwabione znaki i procenty. W supermarkecie mięso jest wielokrotnie tańsze niż wegańskie lub wegetariańskie alternatywy. Lasy deszczowe są oczyszczane do smarowania bułki śniadaniowej. Jest kupowany, kupowany, kupowany, chociaż mamy już dość. Żyjemy w społeczeństwie odrzuconym. Ma to konsekwencje – dla środowiska i ludzi. Ale czy konsumenci w ogóle wiedzą, co kupują? Co kryje się za którą pieczęcią i gdzie jest teraz odpowiedzialność. 

Czy Niemcy muszą się spieszyć?

Federalny minister rozwoju Gerd Müller, doradca ds. Młodzieży WWF i przedstawiciel następnego pokolenia Lilith Diringer, dyrektor generalny WWF Germany Eberhard Brandes i Anne Göbel, dyrektor ds. Społecznej odpowiedzialności biznesu w niemieckim stowarzyszeniu handlu detalicznego, omówili na #WWFthink "Przyjemność ze skutkami ubocznymi – jak nasza konsumpcja szkodzi środowisku i jak możemy temu zaradzić" o tym, co należy zrobić, aby osiągnąć lepszą ochronę środowiska i sprawiedliwość społeczną. Rozmawiali o tym, czy Niemcy mogą działać samodzielnie, jeśli chodzi o prawo dotyczące łańcucha dostaw, czy też rozwiązaniem może być tylko regulacja międzynarodowa.

Pojawiły się całkiem inne poglądy. Spójrz na najważniejsze informacje z trzeciego numeru #WWFthink w powyższym filmie – lub kliknij tutaj.

Podczas godzinnej rozmowy moderowanej przez Marco Vollmara, dyrektora zarządzającego ds. Komunikacji WWF Niemcy, dyskutowano również o tym, co każdy może zrobić podczas zakupów lub w ich trakcie. Ponadto: Jakie zastosowanie mają etykiety ekologiczne i co.?

Koawach i Rewe: Firmy te działają szczególnie uczciwie Ekspert w dziedzinie żywienia: „Spożycie mięsa, jakie znamy, zniknie” Nowy rekord: ilość odpadów opakowaniowych w Niemczech wciąż rośnie

Format wykładu #WWFthink z WWF, SKPlab i t-online koncentruje się na nowych pomysłach, odkryciach naukowych i innowacyjnych sugestiach.</i

Bramkarz Hoffenheima, Oliver Baumann, musi zapłacić grzywnę w wysokości 8 000 euro za karanie sędziego po porażce w Leverkusen. Taki był werdykt sądu sportowego Niemieckiego Związku Piłki Nożnej (DFB) w czwartek we Frankfurcie nad Menem. Komisja uznała za niesportowe zachowanie, że Baumann zaprzeczył bezstronności sędziego Martina Petersena (Stuttgart).

30-latek powiedział w niedzielę po wygranym 1: 4 meczu Bundesligi TSG 1899 Hoffenheim z Bayer Leverkusen przez mikrofon Sky: "Gra przeciwko dwunastu jest bardzo gorzka." Kraichgauer czuł się pokrzywdzony przez sędziego. Baumann zgodził się na wyrok, teraz jest on prawomocny.

Miasto Kilonia od kilku lat przyznaje własną nagrodę w zakresie zrównoważonego rozwoju. W tym roku ponownie nagrodzono liczne projekty.

Share:
X